Menu Zavřeno

Obchodně technické podmínky PROWERK

Na zhotovení výrobků je uzavřená řádná smlouvu o dílo se zárukou v délce:

  • záruka na konstrukční část výrobků 5let
  • záruka na jakost ostatních částí výrobků 2roky

PROWERK (dále jen „zhotovitel“) disponuje pojištěním profesní odpovědnosti s limitem pojistného plnění do 5 mio. Kč.

Rozsah zakázky

Všechny výrobky jsou vyráběné na zakázku v rozsahu výrobního programu a nabídky zhotovitele v rozměrech dle zadání od objednatele.

Výrobky jsou standardně dodávány včetně dopravy a montáže. Pokud si objednatel dopravu a montáž zajistí jiným způsobem, jsou výrobky dodány v místě zhotovitele bez montáže a dopravy. V takovém případě dojde k proškolení objednatele k montáži předáním montážního návodu.

Obvyklý postup realizace zakázky

  • po obdržení podkladů od Objednatele, případné obhlídky stavby je Zhotovitelem bezplatně zpracovaná a emailem zaslaná rámcová nabídka a šablona smlouvy o dílo,
  • pokud je rámcová nabídka Objednatelem akceptovaná (stačí telefonický nebo emailový souhlas) a jedná se o zakázku vč. montáže, proběhne tzv. obchodní zaměření, při kterém dojde k seznámení s místem montáže, projednání rozsahu nabídky, technického provedení výrobků a odsouhlasení obchodního postupu a podmínek,
  • teprve poté je uzavřená smlouva o díla obsahující již závaznou nabídku. Zhotovitel zpracuje cca do 3týdnů od podpisu smlouvy projekt pro stavební přípravu (dále jen „PSP“), pokud je potřebný,
  • po provedení Objednatelem stavební přípravy zajistí Zhotovitel její kontrolní zaměření a zpracuje výrobní dokumentaci (dále jen „VD“) cca do 4týdnů od přijetí informace od Objednatele o dokončení stavební přípravy. Po odsouhlasení Výrobní dokumentace Objednatelem je zahájená výroba,
  • po dokončení výroby a montáže je dílo objednateli předáno a převzetí písemně potvrzeno na Předávacím protokolu, který zároveň slouží jako Záruční list.

Rekapitulace postupu realizace zakázky

  • po obdržení podkladů od Objednatele zpracování rámcové nabídky
  • obchodní zaměření, zpracování závazné nabídky, podpis smlouvy o dílo
  • zpracování projektu pro stavební přípravu – PSP, pokud je potřebný
  • kontrola provedení stavební přípravy
  • zpracování výrobní dokumentace – VD, odsouhlasení VD Objednatelem
  • upřesnění ceny dle odsouhlasené VD
  • výroba včetně montáže
  • předání a převzetí díla včetně závěrečného vyúčtování

Cena zakázky stanovená před zpracováním technické dokumentace

V průběhu přípravy zakázky před zahájením výroby mohou vzniknout okolnosti, které mohou mít vliv na cenu uvedenou v závazné nabídce. Výsledná cena vychází z Výrobní dokumentace zpracované Zhotovitelem a odsouhlasené Objednatelem a je kalkulována násobkem jednotkových cen uvedených v nabídce zhotovitele případně v Katalogu výrobků PROWERK a příslušným množstvím skutečně provedených prací a materiálů.

Pokud se výsledná cena odchýlí od předpokládané ceny o více jak 5%, je Objednatel oprávněný od provedení díla odstoupit při vzájemném vypořádání obou stran. Toto neplatí, pokud je odchýlení ceny způsobeno stranou Objednatele změnou rozsahu, technického řešení, materiálu nebo designu.

Pokud jsou ceny uvedené bez DPH, připočítá se DPH ve výši 12% v případě, že výrobky dodané včetně montáže jsou součástí stavebních objektů určených pro bydlení, v ostatních případech 21%.

Cenová specifikace a platební podmínky

  1. záloha 50% z předběžné ceny díla vč. DPH po podpisu smlouvy,
  2. záloha 30% z ceny díla vč. DPH po dokončení výroby před zahájením povrchových úprav a montáže,
  3. doplatek 20% z ceny díla vč. DPH po dokončení montáže a převzetí díla bez vad a nedodělků.

Cena díla neobsahuje náklady na spotřebu elektrické energie a další média, která jsou nutná při montáži díla. Odvoz a likvidace odpadů, pokud vzniknou při montáži díla, jsou účtovány zvlášť dle skutečně vynaložených nákladů. Cena nezahrnuje manipulační a jeřábovou techniku, pokud není výslovně uvedená v Nabídce.

Cena díla neobsahuje stavební práce, stavební připravenost zajišťuje klient na své náklady.

Provedení stavební přípravy

Za řádné provedení, rozměry, kvalitu, pevnost, únosnost apod. stavební přípravy zodpovídá Objednatel. To neplatí, pokud stavební přípravu zajišťuje, nebo její zhotovení koordinuje Zhotovitel. Odpovědnost za stavební připravenost se týká i veškerých stavebních či jiných konstrukcí (bez ohledu na to, zdali jsou, nebo nejsou, součástí PSP), u kterých dochází ke styku s výrobky PROWERK, ke kterým se výrobky PROWERK spojují, šroubují, nebo kotví. Jedná se například o zděné sloupky, do kterých se kotví panty bran, nebo plotová pole, anebo stavební konstrukce, ke kterým se kotví zábradlí apod.

V případě nesplnění povinnosti Objednatele za stavební připravenost má Zhotovitel právo práce na díle nezahájit nebo přerušit a Objednatel je povinen uhradit Zhotoviteli s tím související vícenáklady. Pokud se Objednatel se Zhotovitelem domluví na zajištění stavební připravenosti do řádného stavu Zhotovitelem, uhradí Objednatel Zhotoviteli částku 600,- kč/hod. práce jednoho pracovníka plus náklady na zajištění a nákup materiálu.

Odsouhlasení výrobní dokumentace

Výrobní dokumentace je po zpracování zaslaná Objednateli emailem k připomínkám a odsouhlasení. Pokud do 5ti pracovních dnů od jejího zaslání nedojde ze strany Objednatele k zaslání připomínek, nebo k písemnému odsouhlasení, má se zato, že je výrobní dokumentace odsouhlasená.

Technická specifikace výrobků PROWERK

Výrobky PROWERK jsou zařazené do oboru ocelových konstrukcí a zámečnických výrobků, ochranná zábradlí, schodiště a rampy, vrata, brány a oplocení, jsou vyráběné v souladu s příslušnými normami ČSN, ve shodě s obvyklými standardy, s odpovídající kvalitou, běžnou praxí v těchto oborech a v souladu s odsouhlasenou výrobní dokumentací Objednatelem, přičemž provedení v konstrukčních a estetických detailech, které nemají vliv na funkčnost díla, podléhají výhradnímu uvážení Zhotovitele. Výrobky PROWERK jsou určené pouze pro privátní účely a Zhotovitel neodpovídá za škody způsobené v důsledku jejich nevhodného použití.

Zámečnické výrobky a ocelové konstrukce PROWERK jsou zhotovené z robustních pevných materiálů, u konstrukčních profilových materiálů s minimální tloušťkou stěny 2mm. Výrobky jsou svařované, případně šroubované, nebo nýtované. Sváry na pohledových plochách jsou přebroušené. Nepřebrušují se konstrukční a pevnostní sváry, koutové sváry a sváry těžce přístupné pro přebroušení. Sváry jsou minimální velikosti 3mm, podélné konstrukce jsou svařované přerušovanými sváry. Konstrukce zhotovené z dílů jsou obvykle navržené s dilatačními mezerami, jedná se například o napojování zábradlí, madel, styk konstrukcí se zdivem, se stropní konstrukcí apod. Při svařování dochází k deformacím materiálu, to je násobeno deformacemi při následném žárovém zinkováním, z tohoto důvodu není rozměrová a tvarová nepřesnost vadou, pokud není na úkor funkčnosti výrobku.

Šroubové spoje, spojovací a kotevní materiál, mechanické a technologické komponenty a díly (např. kladky, vozíky, dorazy, čepy, držáky, konzole, panty apod.) se používají s nerezovou antikorozní ochranou galvanického zinkování (stříbro-šedého vzhledu) a nejsou lakované barvou.

Ocelové konstrukční části venkovních výrobků jsou vždy žárově zinkované. Zinkované jsou i vnitřní stěny uzavřených profilů, tím nedochází k rezivění uvnitř materiálů. Aby bylo možné materiál pozinkovat i uvnitř, jsou na profilových uzavřených materiálech vyhotovené technologické otvory. Technologické otvory se následně nezakrývají.

Zinkovaný povrch má protikorozní účinek, nikoliv dekorativní, postupem času šedne, vytváří mapovitý povrch. Při zinkování vzniká v místech svárů silnější vrstva zinku a zinek je mírně vystouplý, ač je svár do hladka přebroušený. Na zinkovaném povrchu mohou vznikat bílé povlaky, tzv. bílá rez, povlaky odstínů oranžové, tzv. cizí rez a lokální tečky a povlaky oranžové až černé barvy ze zbytků kyseliny a popela. Povrch může mít plastický reliéf, prohlubně, jehličky, šupinky apod. Může dojít lokálně k odloupnutí zinku, jedná se o tenkou vrstvu, pod kterou je vrstva intermetalické železo-zinkové slitiny. Uvedené projevy ve vzhledu nejsou vadou. Odstranění lokálních projevů ve vzhledu zinkovaného povrchu se provádí dodatečnou aplikací studeného zinku (mikronizovaný kovový zinkový prášek dispergovaný do speciální pryskyřice nanášený nástřikem, nebo nátěrem).

Ocelové materiály, zvláště válcované, technologické spoje, sváry a okolí svárů, přebroušené sváry, spoje a materiály zinkované, jsou na povrchu charakteristické nerovnostmi a různou strukturou. Je to přirozená vlastnost materiálů a technologie výroby a povrchových úprav ocelových konstrukcí, která se promítá do finálního barevného povrchu. Při aplikaci barvy na zinkovaný povrch barva nerovnosti kopíruje.

Při vypalování komaxitu (prášková barva vypalovaná v peci) aplikovaném na zinkovaném povrchu dochází k uvolňování plynů za vzniku bublinek, prasklin, prohlubní a jiných nerovností v barevném povrchu. Tyto projevy nemají vliv na přilnavost barvy, neovlivňují funkčnost a mají pouze estetický charakter a nelze je považovat za vadu.

Při přepravě a manipulaci konstrukcí může dojít k oděrkům laku. V takovém případě jsou oděrky odstraněné přetřením, nebo přestříkáním. Lokální opravy laku nejsou závadou. Při kompletaci a montáži výrobků dochází ke vzniku ocelového prachu a špon, které se mohou usazovat na povrchu výrobků a z důvodu oxidace oceli vytvářet žluto-oranžové povlaky. Nejedná se o rezivění výrobků. Tyto projevy lze odstranit šetrným setřením vlhkým hadrem a nelze je považovat za vadu.

Rozsah povrchových úprav venkovních ocelových konstrukcí výrobků PROWERK

  • žárové zinkování ocelových konstrukcí ponorem
  • lehké rozbroušení zinkovaného povrchu na pohledových plochách a v místech extrémních nerovností, tzv. stoků
  • odmaštění dle potřeby zinečnatým fosfátem
  • lakování nástřikem polyuretanovou barvou, nebo práškovou vypalovací barvou ve standardu v 8 barevných odstínech, za příplatek v jakémkoliv jiném odstínu dle RAL Classic.

Automatizační technika ovládání bran (elektrické pohony a příslušné komponenty) jsou použité od firmy NICE v souladu s uvedenými technickými parametry. Elektrické pohony z důvodu bezpečnosti jsou vybavené detekcí překážek. Pokud pohon zaznamená překážku, zastaví a provede zpětný chod. Jako překážku může pohon detekovat i např. nápor větru. V takovém případě se nejedná o vadu motoru ani o chybně zvolený typ.

Mechanické díly a komponenty pro zajištění funkčnosti výrobků PROWERK (např. zámky, kování, kladky, rolny, vozíky, panty, držáky apod.) jsou pečlivě vybrány od renomovaných výrobců s cílem zajištění dlouhodobé funkčnosti s minimálními nároky na údržbu. Za tímto účelem jsou zakoupené a použité v aktuálním provedení příslušného výrobce a již se neupravují. Jejich použití podléhá výhradnímu uvážení Zhotovitele. Mohou mít např. odlišnou strukturu, barvu, mohou se lišit v provedení, v materiálu a v detailech oproti výrobkům použitých v jiné době, na jiném místě, vyobrazených na fotografiích, v technické dokumentaci apod. Tyto skutečnosti nemají vliv na funkčnost výrobku a nejsou vadou.

Podmínky a návod používání a údržby výrobků PROWERK

Výrobky PROWERK je třeba užívat pouze pro účel, ke kterému byly vyrobené, používat je obvyklým způsobem, jakým jsou výrobky pro daný účel používány, průběžně je kontrolovat a udržovat v řádném technickém a funkčním stavu a čistotě. Nesmí se jednotlivé díly, nebo části výrobků demontovat, nebo zaměňovat jinými typy (např. demontovat bezpečnostní zábradlí, nebo zábrany apod.).

Při užívání výrobků je třeba dodržovat zásad bezpečnosti, ochrany zdraví a ochrany na životech. (např. nepřelézat ochranná zábradlí apod.)

Všechny volné (pohyblivé) části výrobků (například křídla vrat, dveří, bran apod.) musejí být ve volné (otevřené) poloze zajištěné, proti poškození větrem nebo nárazem. Pohyblivé části výrobků se nesmí zajišťovat v otevřené poloze jinak, než je povoleno. Při pohybu (otevírání nebo zavírání) volných, pohyblivých částí výrobku musí být ostatní části výrobků v poloze nepřekážející pohybu volných částí výrobku. Při pohybu volných částí výrobků nesmí být ve dráze pohybu překážky bránící pohybu. Mezi volné části a pevné části výrobků se nesmí vkládat žádné předměty.

V zavřeném stavu volných, pohyblivých částí výrobku musí být jejich uzavření řádně zajištěno (západkou, zámkem, zástrčí, elektrickým pohonem apod.).

Před jakýmkoliv servisním zásahem a údržbou výrobků je třeba odpojit výrobky od zdrojů elektrického napájení, provést zajištění výrobku proti pohybu.

Pohyblivé kluzné díly (panty, kladky, zámky apod.) je nutné udržovat v čistotě a zabránit vniknutí abrazivních materiálu do vnitřku pohyblivých kluzných dílů.

Je třeba provádět pravidelnou vizuální kontrolu a údržbu pohyblivých částí a kluzných dílů výrobků, provádět průběžné odstraňování nečistot z povrchu pohyblivých kluzných dílů a povrchu styku pohyblivých částí výrobku s pevnými částmi výrobku či jinými částmi (např. odstraňování nečistot z prostoru mezi rámem a křídlem, z těsnění mezi rámem a křídlem apod).

Min. 2x ročně je nutné provádět promazání všech pohyblivých kluzných dílů nejlépe tekutou vazelínou ve spreji.

U venkovních zavíračů je třeba minimálně 4x ročně sejmout ochranný kryt zavírače a provést očištění a nástřik tekutou vazelínou celé vnější konstrukce zavírače včetně čepu a pružiny.

U venkovních elektrických pákových pohonů bran je třeba min. 2x ročně provést očištění a nástřik vazelínou čepů, styčných ploch držáků pohonu a čepů a šnekového mechanismu pohonu. U pohonu posuvných bran je třeba zajistit průběžné očištění a nástřik vazelínou hřebene brány, ozubeného kola a čepu pastorku.

U zámků a elektromagnetických otvíračů je třeba promazávat min. 4x ročně veškeré pohyblivé části, střelku, západku, závoru apod. Pro promazání zámků doporučujeme mazadla bez obsahu oleje a grafitu, pro tento účel speciálně určená, například FAB MAZADLO.

Min. 1x za 1/2 roku je nutné zkontrolovat pevnost spojů pohyblivých dílů a pohyblivých části výrobků (panty, závěsy, kladky apod.). Zkontrolovat pevnost spojů nepohyblivých částí a dílů výrobků, které jsou montážně vzájemně spojené šrouby nebo nýty. (zámky, vložky, kování, ale i např. sloupky zábradlí spojené s podlahou šroubovým spojem, šroubové spoje madla zábradlí se sloupkem apod.).

Kontrolované nedostatečně pevné spoje je třeba pevně dotáhnout, eventuálně seřídit dráhu pohyblivých částí výrobků a usazení volných částí výrobků do pevné části (např. seřízení pantů) s případným promazáním pohyblivých a kluzných dílů.

Pohyblivé funkční díly, které slouží k otevírání a zavírání částí výrobků (například kliky) smí být zatěžovány jen správným směrem v přiměřeném zatížení do 150N.

Pohyblivé kluzné díly, nebo pohyblivé části výrobků nesmějí být přelakovány.

Technologické funkční otvory musí být udržovány v čistotě.

Při opravách, výměnách částí výrobků a dílů se smějí používat vždy pouze totožné typy nainstalovaných výrobků nebo jejich částí.

Při čistění povrchů výrobků se nesmí používat ostrých předmětů, drátěnek, abrazivních prostředků a rozpouštědel z důvodů nebezpečí poškození povrchové úpravy výrobku. Povrch je dovoleno čistit pouze vlhkým hadříkem s přidáním saponátu.

Z podlah lávek, podest a stupňů schodišť, z povrchů styku pevných a pohyblivých částí a dílů a kluzných částí je nutné odstraňování nečistot, sněhu, ledu apod. provádět neprodleně a šetrným způsobem, aby nedošlo k poškození povrchové úpravy. Zatížení sněhem nesmí překročit normovou hodnotu 50 kg/m2.

Při odření laku je třeba lak neprodleně renovovat nátěrem laku stejného typu příslušného odstínu, nesmí se použít laky na bázi acetonu.

Pokud jsou součástí výrobku výrobky jiných dodavatelů, platí pro tyto výrobky návody používání a údržby těchto výrobků.