Menu Zavřeno

Povrchové úpravy výrobků PROWERK

Ocelové konstrukce výrobků PROWERK určených pro venkovní prostředí jsou vždy žárově zinkované ponorem.

Výrobky jsou lakované práškovou barvou vypálenou v peci, tzv. komaxit, stavební venkovní ocelové konstrukce mokrou technologií PUR barvami.

Zinkovaný povrch výrobků je před lakováním na pohledových plochách zbavený hrubých nerovností a jemně rozbroušený pro zlepšení přilnavosti barvy.

STANDARDNÍ BARVY PROWERK

Rozsah povrchových úprav ocelových konstrukcí PROWERK

  1. žárové zinkování ocelových konstrukcí ponorem
  2. lehké rozbroušení zinkovaného povrchu na pohledových plochách a v místech extrémních nerovností, tzv. stoků
  3. odmaštění dle potřeby zinečnatým fosfátem
  4. lakování nástřikem polyuretanovou barvou, nebo práškovou vypalovací barvou ve standardu v 8 barevných odstínech, za příplatek v jakémkoliv jiném odstínu dle RAL Classic.

POPIS ŽÁROVÉHO ZINKOVÁNÍ A VÝSLEDNÉHO POVRCHU

Průměrná tloušťka zinku dosahuje u profilů se sílou stěny 2mm až 60 mikronů. Při žárovém zinkování dochází k difuznímu propojení atomů železa a zinku, tzv. intermetalické vrstvě (prolnutí obou materiálů do železo zinkové slitiny) s mimořádně trvalou protikorozní ochranou.

Zinkované jsou i vnitřní stěny uzavřených profilů, tím nedochází k rezivění uvnitř materiálů. Aby bylo možné materiál pozinkovat i uvnitř, jsou na profilových uzavřených materiálech vyhotovené technologické otvory. Technologické otvory se následně nezakrývají.

Zinkovaný povrch má protikorozní účinek, nikoliv dekorativní, postupem času šedne, vytváří mapovitý povrch. Při zinkování vzniká v místech svárů silnější vrstva zinku a zinek je mírně vystouplý, ač je svár dohladka přebroušený.

Na zinkovaném povrchu mohou vznikat bílé povlaky, tzv. bílá rez,  povlaky odstínů oranžové, tzv. cizí rez a lokální tečky a povlaky oranžové až černé barvy ze zbytků kyseliny a popela. Povrch může mít plastický reliéf, prohlubně, jehličky, šupinky apod. Může dojít lokálně k odloupnutí zinku, jedná se o tenkou vrstvu, pod kterou je vrstva intermetalické železo-zinkové slitiny. Uvedené projevy ve vzhledu nejsou vadou. Odstranění lokálních projevů ve vzhledu zinkovaného povrchu se provádí dodatečnou aplikací studeného zinku (mikronizovaný kovový zinkový prášek dispergovaný do speciální pryskyřice nanášený nástřikem, nebo nátěrem).

POPIS LAKOVÁNÍ OCELOVÝCH KONSTRUKCÍ A VÝSLEDNÉHO POVRCHU

Ocelové materiály, zvláště válcované, technologické spoje, sváry a okolí svárů, přebroušené sváry, spoje a materiály zinkované, jsou na povrchu charakteristické nerovnostmi a různou strukturou. Je to přirozená vlastnost materiálů a technologie výroby a povrchových úprav ocelových konstrukcí, která se promítá do finálního barevného povrchu. Při aplikaci barvy na zinkovaný povrch barva nerovnosti kopíruje.

Při vypalování komaxitu aplikovaném na zinkovaném povrchu dochází k uvolňování plynů za vzniku bublinek, prasklin a jiných nerovností v barevném povrchu. Tyto projevy nemají vliv na přilnavost barvy, neovlivňují funkčnost a mají pouze estetický charakter a nelze je považovat za vadu.

Při přepravě a manipulaci konstrukcí může dojít k oděrkům laku. V takovém případě jsou oděrky odstraněné přetřením, nebo přestříkáním. Lokální opravy laku nejsou závadou.

Při kompletaci a montáži výrobků dochází ke vzniku ocelového prachu a špon, které se mohou usazovat na povrchu výrobků a z důvodu oxidace oceli vytvářet žluto-oranžové povlaky. Nejedná se o rezivění výrobků. Tyto projevy lze odstranit šetrným setřením vlhkým hadrem a nelze je považovat za vadu.